اختلال خواب

📝ارتباط بین عادات خواب شبانه و ابتلا به آلزایمر 🌐بیماری آلزایمر یک بیماری مزمن است که حافظه و سایر عملکردهای مهم مغز را از بین می‌برد. تصور می‌شود که پروتئین آمیلوئیدبتا نقش بسیار مهمی در ابتلاء به آلزایمر دارد. 🌐این پروتئین تمایل به تجمع برای تشکیل پلاک‌ها را دارد. زمانی که در مغز بیمار، توازن […]

آخرین بروز رسانی: 18ام فروردین, 1401

📝ارتباط بین عادات خواب شبانه و ابتلا به آلزایمر

🌐بیماری آلزایمر یک بیماری مزمن است که حافظه و سایر عملکردهای مهم مغز را از بین می‌برد. تصور می‌شود که پروتئین آمیلوئیدبتا نقش بسیار مهمی در ابتلاء به آلزایمر دارد.

🌐این پروتئین تمایل به تجمع برای تشکیل پلاک‌ها را دارد. زمانی که در مغز بیمار، توازن بین تولید و پاکسازی آمیلوئیدبتا از بین می‌رود پلاک‌ها در مغز تشکیل شده و خودشان را به نورون‌ها می‌چسبانند. نورون‌های تحت تأثیر پلاک‌ها نمی‌توانند عملکرد خوبی داشته باشند یا سیگنال‌های سایر سلول‌های مغزی را دریافت نمایند و در نتیجه می‌میرند.

🌐محققان دریافتند بین عادات خواب شبانه و میزان رسوبات آمیلوئیدبتا در مایع مغزی نخاعی ارتباط وجود دارد.

🌐نتایج نشان داد افرادی که کمتر از ۴ ساعت یا بیش از ۱۰ ساعت در شب می‌خوابند دارای میزان بیشتر رسوبات آمیلوئیدبتا هستند درحالیکه افرادی که حدود ساعت ۱۰ شب خوابیده و خواب شبانه شأن بین ۶ تا ۷ ساعت است، دارای رسوبات کمتر آمیلوئیدبتا هستند.

🌐محققان معتقدند این مطالعه، شواهد جدیدی را در مورد رابطه نزدیک بین خواب و بیماری الزایمر نشان می‌دهد.

📝سندروم خستگی مزمن نتیجه چیست؟

💠 سندروم خستگی مزمن در پی استرس مزمن و زمانی رخ می‌دهد که فشار بیش از حد بر مغز وارد شود که در این صورت به استرس بیماری‌زا مبدل می‌شود.

💠 هیچ درمان یا داروی شناخته شده ای نمی‌توان برای درمان کلی سندرم خستگی مزمن تجویز کرد، شایع ترین شکایت از این بیماری بیشتر در بین جوانان و افراد میانسال مشاهده می شود اما از علایم مهم قابل مطرح در این نوع از اختلال می توان به سردرد، ضعف و درد عضلانی، درد مفاصل، گلو درد، ریزش مو، اختلال کارکرد جنسی، فقدان خواب رضایت بخش، حمله اضطرابی، طپش قلب و تنگی نفس اشاره کرد.

💠درمان های متعدد برای این سندرم شامل درمان شناختی رفتاری جهت غلبه بر باورهای اشتباه، گروه درمانی، داروهای متعدد روانپزشکی بسته به طیف علایمی که در فرد وجود دارد، قابل طرح است .کاهش استرس و ایجاد آرامش در زندگی فردی که به خستگی مفرط مزمن مبتلا است از طریق بیوفیدبک به عنوان روشی که در اصل به این عده توانایی را می دهد که بیاموزدند بهتر پاسخ های غیرارادی بدن خود را کنترل و تنظیم کند، روش مناسبی خواهد بود.

💠تغییر در خلق و خو، تغییر در روابط بین دوستان و اعضای خانواده می‌تواند به خاطر خستگی زیاد باشد از این رو با توجه به اینکه تا کنون درمان خاصی برای این بیماری کشف نشده، اما می‌توان برخی نشانه‌های این بیماری را کنترل و بهبود بخشید.

💠داشتن رژیم غذایی سالم، مصرف داروهای ضدافسردگی، یادگیری تکنیک‌های خوب برای مدیریت خواب، مصرف داروهای خاص برای کاهش درد و یا مراجعه به کلینیک مشاوره برای انجام درمان شناختی – رفتاری می‌تواند مفید باشد. مبتلایان به این بیماری بهتر است شرایط استرس زا و فعالیت‌های چالش برانگیز را بتدریج کاهش دهند.

.

📝تاثیر عوامل روان‌شناختی بر رعایت پروتکل‌های بهداشتی کرونا

🌐تحقیقات جدید در مورد تفاوت‌های فرهنگی شواهدی ارائه می‌دهد که بیانگر نقش خوش‌بینی، اعتماد به دیگران و اعتقاد به نظریه‌های مخالف در تمایل فرد به پیروی از اقدامات پیشگیرانه به‌منظور کاهش سرعت انتشار کووید-19 است.

🌐محقق این تحقیق، آنا جووانویویچ ، دستیار تدریس دانشگاه Niš صربستان گفت: “با توجه به شیوع کروناویروس، زندگی مردم در معرض خطر قرارگرفته است، ترس زیادی وجود دارد و نحوه زندگی بسیاری از افراد تغییر کرده است.”

🌐وی گفت: “ما دقیقا این متغیرها را انتخاب کرده‌ایم زیرا خبرهای ضد ونقیض زیادی در مورد کووید-19وجود دارد و مردم در حال جمع‌آوری اطلاعات از منابع مختلف هستند. ما همچنین خوش‌بینی، بدبینی و اعتماد عمومی به دیگران را بررسی کردیم، زیرا از یک‌سو، به‌خوبی می‌دانیم که خوش‌بین‌ها و بدبین‌ها در موقعیت‌های استرس‌زا بسیار متفاوت واکنش نشان می‌دهند، همان‌طور که کسانی که عموما به دیگران اعتماد دارند در مقابل کسانی که عموما به دیگران اعتماد ندارند رفتاری متفاوت دارند.”

🌐محققان همچنین دریافتند که افراد خوش‌بین، اعتمادبه‌نفس بالایی دارند و کسانی که به نظریه‌های ضد و نقیض اعتقادی ندارند، تمایل دارند سطح پایین‌تری از ترس و سطح بالاتری از رفتارهای پیشگیرانه را گزارش دهند.

🌐وی گفت: “توجه به این نکته ضروری است که همه در این شرایط به یک‌شکل واکنش نشان نخواهند داد و این تا حدودی به دلیل ویژگی‌های شخص است. هرچه بیشتر به دیگران اعتماد کنید، طبق توصیه‌هایی که برای سرکوب کووید-19 انجام می‌شود، رفتار می‌کنید و همین موضوع به‌طورکلی برای خوش‌بین‌ها و کسانی که به نظریه‌های ضد ونقیض مرتبط با کووید-19 اعتقاد ندارند، انجام می‌شود. در کل، ما نمی‌توانیم انتظار داشته باشیم که همه به یک روش واکنش نشان دهند. واکنش‌های ما بر اساس شخصیت و باورهای ما متفاوت است. “

دسته‌بندی: مشاوره فردی