اختلال دوقطبی و اعتقادات اشتباه در رابطه با آن

آخرین بروز رسانی: 8 آذر 1401

اختلال دو قطبی

اختلال یک وضعیتی است که سلامت روان نسبی است و دوره هایی برای انسان پیش می آید که اختلالاتی بر اخلاق ،افکار و رفتار تاثیر می گذارد . ما در اصل دو نوع اختلالات دو قطبی داریم که اولی شامل: دوره هایی از شیدایی شدید همراه با افسردگی شدید است و دومی شامل: نوع کم تری از شیدایی به نام (هیپومانیا) است و اما در بعضی از مواقع نوع سومی نیز وجود دارد که به نام اختلال (سیکلو تایمیک ) شناخته می شود.

طبق آمار حدود 4.4 درصد از بزرگسالان ایالات متحده در مقطعی از زندگی شان به اختلال دو قطبی مبتلا خواهند شد ؛ و این طور که متوجه شدند ژنتیک نقش مهمی را در این اختلال ایفا می کند ، گرچه ناهنجاری های مغزی و عوامل محیطی نیز به عنوان علل اختلال دو قطبی اثر دارند و به عنوان درمان اولیه از تثبیت کننده های خلقی استفاده می کنند و در درمان تشنج الکتریکی هم برای رفع علائم شدید مورد استفاده قرار می گیرد.

علائم اختلال دو قطبی

اختلال دو قطبی تنها ایجاد نواسانات خلقی نیست و یک وضعیت سلامت روان جدی است که قبل تر ها به عنوان افسردگی شناخته می شد .افراد مبتلا به اختلال دو قطبی به مرور زمان  تغییرات چشمگیری در خلق و خوی خود تجربه می کنند که گاها شامل دوره های افسردگی و شیدایی باشد و ماهیت و شدت این علائم به نوع اختلال دو قطبی که دارند بستگی دارد.

دو قطبی ا: افراد مبتلا به دو قطبی حداقل یک دوره شیدایی را در زندگی خود تجربه می کنند ولی باید بدانید که برای تشخیص حتمی لازم نیست که اغلب این دوره های افسردگی را در زندگی خود تشخیص دهند .

دو قطبی اا: افراد مبتلا به دو قطبی اا حداقل یک دوره هیپومانیک ( شکل کمتر جدی شیدایی) را تجربه کردند.

و یک سری از علائم رایج آن عبارتند از:

💠به راحتی منحرف شدن

💠کاهش نیاز به خواب

💠هذیان گفتن یا توهم زدن

💠رفتار نامناسب

💠رفتارهای مخاطره آمیز و تکانشی

💠افزایش میل جنسی

💠پرخاشگری

💠صحبت کردن بیش از حد

💠بی قراری فیزیکی

💠گریه های طولانی مدت و بی دلیل

💠مشکل در تمرکز و ناتوانایی در تصمیم گیری

💠خستگی شدید

💠حساس گناه و نا امیدی

💠انجام ندادن فعالیت های مورد علاقه

💠توجه نداشتن به تغذیه یا ظاهر فیزیکی

💠داشتن افکار خودکشی و انگیزه آسیب رساندن به خود

و همچنین مشکلات مربوط به مهارت های شناختی مانند مشکل حافظه ذهنی ، مشکل در تمرکز ، و بلا تکلیفی معمولا از اولین چیزهایی است که در مواجه ابتلا به افسردگی دو قطبی مورد توجه دیگران قرار می گیرد.

مشکلات شناختی می تواند با تفکر فرد تداخل پیدا کند و انجام وظایف را برای او سخت خواهد کرد و تغییرات وزن نیز رایج است در حالی که برخی از افراد در هنگام ناراحتی برای  غذا خوردن تلاش می کنند برخی دیگر برعکس گروه دوم به غذا خوردن روی می آورند پس کاهش وزن و افزایش وزن هر دو می توانند که از علائم یک دوره از افسردگی باشد.

یکی از علائم نادر که به نسبت شیوع کمتری هم دارد این است که گاهی اوقات برخی از افراد اختلال خلقی به نام سیکلوتیمیا را تجربه می کنند که باعث تغییرات خلقی میشوند و معمولا در دوره نوجوانی ظاهر می شوند و گرچه شدت آن به اندازه اختلال دو قطبی ا و اا  این نیست اما می تواند زمینه ساز آن باشد .

آشنایی با علل اختلال دو قطبی

هیچ کس دقیقا نمی داند که چه چیزی باعث اختلال دو قطبی می شود. مطالعات نشان داده است که ژنتیک می تواند یکی از دلایل آن باشد ولی تنها دلیل نیست و بیشتر محققان نیز بر این باور هستند که شاید عوامل مغزی و محیطی نیز در این امر نقش دارند .

عوامل ژنتیکی

زمانی که در مورد عوامل بیولوژیکی صحبت می شود اولین سوال این است که آیا اختلالات دو قطبی ارثی هستند یا خیر و این موضوع را از طریق چند خانواده مورد بحث قرار داده اند.در خانواده هایی که در آن افرادی هستند که مبتلا به اختلال دو قطبی اند بستگان درجه یک آنها مانند والدین و یا خواهر و برادر بیشتر در معرض این هستند که مبتلا به این اختلال شوند تا کسانی که در بستگان خود همچین کسانی را ندارند ؛ و همچنین مطالعات روی دو قلوها نشان داده شده که اگر یکی از دو قلوهای همسان اختلال دو قطبی داشته باشند قل دیگر بین 40 تا 70 درصد خطر ابتلا را دارد ؛ این برای تئوری های ژنتیکی مهم است چون دو قلوهای همسان زمانی رخ می دهند که یک تخمک بارور شده به دو قسمت تقسیم می شود و این یعنی که آنها مواد ژنتیکی مشابهی دارند ، بنابرین شواهد زیادی وجود دارد که اختلال دو قطبی می تواند ارثی باشد و آسیب پذیری ژنتیکی در ایجاد این بیماری وجود دارد.

عملکرد مغز

سیستم انتقال دهنده عصبی به عنوان یکی از دلایل احتمالی اختلال دو قطبی توجه ها رو به خود جلب کرده است و از آنجایی که ارتباطاتی میان انتقال دهنده های عصبی و اختلالات خلقی وجود دارد و داروهایی که این فرستنده ها را تغییر می دهند اختلالات خلقی را نیز درمان می کنند :

سطح پایین یا زیاد یک انتقال دهنده عصبی خاص مانند سروتونین یا دوپامین با اختلالات خلقی در ارتباط است.

در عین حال توانستند شواهدی پیدا کردند که ممکن است تغییر در حساسیت گیرنده های سلول های عصبی باشد.

وقایع استرس زا ممکن است که در زندگی منجر به اختلال دو قطبی بشود و فرایند های روانی و یا بیولوژیکی ممکن است بیماری را فعال نگه دارد و هنگامی که فردی اختلال دو قطبی را تجربه می کند استرس  های کوچک ممکن است باعث ایجاد دوره های افسردگی شود که این حالات افسردگی می تواند شامل:

محرومیت از خواب یا اختلال

آسیب جسمی یا روحی

ورزش نکردن

و خوب است بدانید که حتی دوره پس از زایمان و استفاده از داروهای ضد افسردگی ممکن است باعث ایجاد یک دوره هیپومانیا شود.

درمان اختلال دو قطبی

اختلال دو قطبی به طور معمول یک بیماری مادام العمر با دوره های متغیر است ، درمان آن پیچیده و شامل استفاده از بیش از یک دارو است .گفتار درمانی و اصلاح سبک زندگی کمک کننده هستند ولی در اصل داروهای روان پزشکی پایه اصل درمان هستند .

این مقاله را به اشتراک بگذارید