آیا از جلب توجه بیش از حد لذت می برید؟ (اختلال شخصیت هیستریک)

شاید یکی از دلایل اینکه از جلب توجه زیادی لذت می برید این باشد که چیزی از درون شما راوامی دارد به انجام رفتارهای هیستریک . منظور از این رفتارها این است که تحریک پذیر و هیجانی‌ هر رویدادی را قلمداد می کنید و رفتاری پررنگ و لعاب، نمایشی و برونگرایانه انجام می دهید. افرادی […]

آخرین بروز رسانی: 11 آذر 1401

شاید یکی از دلایل اینکه از جلب توجه زیادی لذت می برید این باشد که چیزی از درون شما راوامی دارد به انجام رفتارهای هیستریک . منظور از این رفتارها این است که تحریک پذیر و هیجانی‌ هر رویدادی را قلمداد می کنید و رفتاری پررنگ و لعاب، نمایشی و برونگرایانه انجام می دهید. افرادی که رفتارهای هیستریک اینگونه از خود نشان می دهند علی‌رغم رفتار متظاهرانه و پر زرق و برقی که دارند مثلا عشق و عاطفه پرحرارت و شدید اغلب نمی‌توانند دلبستگی عمیقی را به مدت طولانی حفظ کنند. رفتارهای هیستریک با توجه طلبی مداوم، واکنش بیش از حد عاطفی و رفتار اغوا کننده مشخص می شود. اغلب تمایل دارند موقعیت ها را بیش از حد نمایش دهند که ممکن است روابط را مختل کند و منجر به افسردگی شود.با این حال این افراد بسیار قابل تلقین هستند و به راحتی در معرض تأثیر دیگران قرار می گیرندافراد مبتلا به اختلال شخصیت هیستریونیک ، هیجانی بیش از حد – تمایل به نگاه عاطفی به چیزها – از خود نشان می دهند و توجه جو هستند. افراد مبتلا به این اختلال وقتی در مرکز توجه نیستند احساس ناراحتی می کنند یا احساس می کنند که از آنها قدردانی نمی شود.رفتارهای معمولی ممکن است شامل جستجوی مداوم تأیید یا توجه، خودنمایی و نمایشی بودن باشد.

برای افراد هیستریکHPD ، عزت نفس آنها به تایید دیگران بستگی دارد و از احساس واقعی خود ارزشمندی ناشی نمی شود.آنها تمایل شدیدی برای جلب توجه دارند و اغلب برای جلب توجه رفتاری دراماتیک یا نامناسب دارند.»

اما گاهی این رفتارها علتی دیگر مثل خود شیفتگی دارد و گاهی رفتارهای نمایشی با میزان کمی از خودشیفتگی کاذب به چشم می خورد. اختلال شخصیت خودشیفته (NPD) این گونه تعریف می شود: “یک وضعیت روانشناختی که در آن افراد احساس بزرگی نسبت به اهمیت خود، نیاز عمیق به توجه و تحسین بیش از حد، روابط آشفته، و عدم همدلی با دیگران دارند.” اما پشت این نقاب از اعتماد به نفس شدید، عزت نفس شکننده ای نهفته است که در برابر کوچکترین انتقادی آسیب پذیر است.»

دلایل NPD و HPD پیچیده و ریشه‌دار هستند و اغلب شامل آسیب‌ها و آسیب‌های دوران کودکی یا اوایل بزرگسالی می‌شوند. در موارد جدی، ممکن است برای تشخیص و درمان اختلالات به مشاوره بهداشت روان حرفه ای نیاز باشد (و توصیه می شود).

افراد مبتلا به اختلال شخصیت هیستریک ممکن است در موقعیت‌های نامناسب، از جمله روابط اجتماعی، نارضایتی، شغلی و حرفه‌ای، فراتر از آنچه که برای بافت اجتماعی مناسب است، به شیوه‌ای خود محور یا از نظر جنسی اغواکننده عمل کنند.
آنها ممکن است سرزنده و نمایشی باشند و ممکن است در ابتدا با اشتیاق، گشاده رویی ظاهری یا معاشقه، آشنایان جدید را مجذوب خود کنند. آنها همچنین ممکن است دوستان و آشنایان را با نمایش عمومی بیش از حد احساسات شرمنده کنند، مانند در آغوش گرفتن آشنایان معمولی با اشتیاق، هق هق غیرقابل کنترل برای شکست های جزئی یا داشتن عصبانیت.

 برای تشخیص اختلال شخصیت هیستریونیک، باید پنج یا بیشتر از علائم زیر وجود داشته باشد:

خود محوری، احساس ناراحتی زمانی که مرکز توجه نیست

دائماً به دنبال اطمینان یا تأیید است .

ظاهر یا رفتار نامناسب اغوا کننده .

حالات عاطفی در حال تغییر سریع که برای دیگران کم عمق به نظر می رسد .

توجه بیش از حد به ظاهر فیزیکی و استفاده از ظاهر فیزیکی برای جلب توجه به خود.

به راحتی تحت تأثیر افراد دیگر قرار می گیرند.

نمایش های بیش از حد با نمایش اغراق آمیز احساسات .

تمایل به این باور که روابط صمیمانه تر از آنچه هست هستند .

علت اختلال شخصیت هیستریک

علت اختلال شخصیت هیستریونیک ناشناخته است، اما رویدادهای دوران کودکی و ژنتیک ممکن است هر دو دخیل باشند.HPD در زنان بیشتر از مردان رخ می دهد، اگرچه برخی از کارشناسان معتقدند که در زنان بیشتر تشخیص داده می شود، زیرا توجه جویی و پیشروی جنسی برای زنان از نظر اجتماعی کمتر از مردان قابل قبول است.افراد مبتلا به این اختلال معمولاً قادر به عملکرد در سطح بالایی هستند و می توانند در محیط های اجتماعی و شغلی به خوبی عمل کنند.

زمانی که روابط عاشقانه شان به پایان می رسد، ممکن است به دنبال درمان افسردگی باشند. آن‌ها اغلب نمی‌توانند موقعیت خود را به‌طور واقع‌بینانه ببینند، در عوض تمایل دارند بیش از حد دراماتیز کنند و اغراق کنند.به جای اینکه مسئولیت شکست یا ناامیدی را بر عهده بگیرند، افراد مبتلا به این اختلال معمولاً دیگران را سرزنش می کنند. از آنجا که آنها تمایل به تازگی و هیجان دارند، ممکن است خود را در موقعیت های پرخطر قرار دهند.رفتار آنها ممکن است منجر به خطر بیشتر ابتلا به افسردگی شود.

می توانید با مراجعه به موسسه ی روان شناسی و استعدادیابی فرشته ی شادی ، برای درمان در این حوزه اقدام کنید یا اگر یکی از نزدیکانتان دچار چنین رفتارهایی است با بررسی و مشاوره با متخصصین تیم فرشته ی شادی جهت درمان و راهنمایی گرفتن اقدام کنید

اغلب توصیه هایی مانند جلسات طرحواره درمانی، مشاوره روانشناختی کمک کننده هستند.این درمان نیاز به حداقل ۱۸ ماه و حداکثر ۳۶ ماه جلسات درمانی هفتگی دارد. این درمان توسط یانگ طراحی شده‌است اصلاح الگوی مزاجی نیز به موازات تغییرات اساسی در سیستم و الگوی تغذیه این بیماران و تغییرات بیوشیمی مغزی در نتیجه تغییزات سبک زندگی شان به پایداری نتایج درمانی کمک خواهد کرد.