‎حفظ سلامت افراد سالمند

بر اساس برآوردهای انجام شده (تا سال ۲۰۳۰ میلادی) جمعیت سالمند در جهان از ۹% به بیش از ۱۵% و در ایران از۶/۵% به حدود ۱۸% افزایش خواهد یافت. ‎لذا توجه ویژه به سلامت سالمندان و برنامه ریزی برای آن موجب می گردد تا در سالهای آتی ضمن صرفه جوئی اقتصادی، از بروز ناتوانائی های […]

آخرین بروز رسانی: 15 آذر 1401

بر اساس برآوردهای انجام شده (تا سال ۲۰۳۰ میلادی) جمعیت سالمند در جهان از ۹% به بیش از ۱۵% و در ایران از۶/۵% به حدود ۱۸% افزایش خواهد یافت.
‎لذا توجه ویژه به سلامت سالمندان و برنامه ریزی برای آن موجب می گردد تا در سالهای آتی ضمن صرفه جوئی اقتصادی، از بروز ناتوانائی های گروه هدف حتی الامکان پیش گیری نمود. زیرا علاوه بر بیماری های جسمی، بیماری های ذهنی ویژه این دوران  نظیر دمانس و بیماری آلزایمر یکی از مشکلات حاد پیش رو خواهد بود و علاوه بر فرد سالمند، خانواده و اطرافیان او را نیز  از ابعاد گوناگون دچار مشکلات عدیده اجتماعی، اقتصادی و روانی خواهد نمود.
‎در جهت پیشگیری از ابتلاء به بیماریهای دوران سالمندی و مجموعه فرشته ی شادی بنا دارد برای کاهش دمانس و بیماری آلزایمر قدم مثبتی بردارد  و با توانمند نمودن گروههای در معرض خطر (افراد بالای ۵۰ سال) و ارائه ی آموزش های لازم جهت داشتن سالمند سالم در جامعه از بروز ناتوانی های این دوران  حتی الامکان پیشگیری نماید..

موسسه فرشته ی شادی برنامه های ذیل را برای سالمندان مدنظر قرار داده است:
‎۱- تشکیل  پرونده سلامت برای گروه هدف
‎۲- انجام معاینات پزشکی توسط پزشکان
‎۳- انجام تست حافظه و افسردگی توسط کارشناسان ذیربط
‎۴- برنامه ریزی برای  یک روز در هفته بر اساس مندرجات طرح
‎۵- پایش سلامت جسمی و روحی گروه هدف

 

‎پس از انجام فعالیت های فوق، برنامه لازم جهت اعضای طرح، یک روز در هفته به اجرا در می آید که شامل موارد ذیل می باشد:
‎– ورزش صبحگاهی؛ ( یوگا) با توجه به شرایط  سنی و جسمی گروه هدف
‎– آموزش زبان به دلخواه با حضور مربی ویژه
‎– آموزش بیماری های دوران سالمندی و راههای مقابله با آنها (پوکی استخوان، قلب و عروق، مغز و اعصاب و …)
‎– تبادل توانائی ها؛ در این قسمت از خود افراد سالمند کمک گرفته می شود تا در جهت آموزش تجربیات و دانسته هایشان به دیگران ضمن وادار نمودن آنان به یاد آوری دانسته ها، اعتماد به نفس ایشان نیز تقویت گردد.
‎– برگزاری برنامه های فرهنگی اجتماعی؛ (شامل برگزاری مناسبت ها و جشن تولدها ، اجرای موسیقی زنده و …)
‎– برگزاری تورهای تفریحی یک روزه و چند روزه همسالان و در نتیجه کاهش وابستگی آنان به اعضاء خانواده  جهت رفتن به مسافرت های کوتاه مدت
‎– ایجاد ارتباط های خانوادگی و دوستانه به منظور خارج نمودن افراد از انزوا

‎جلوگیری از فراموشی و آلزایمر در دوران میانسالی و پیری، مدت‌هاست که یکی از معضلات و موضوعات تحقیقاتی دانشمندان و محققین می‌باشد.
‎رژیم غذایی ویژه سالمندان یا هر فردی که به علت کمبود حافظه دچار اشتباهاتی روزمره می شود رژیم مایند مخفف عبارت Mediterranean-Dash Diet Intervention for Neurodegenerative Delay) ترکیبی از دو رژیم غذایی مدیترانه‌ای و گیاهخواری است که منفعت آن‌ها برای سلامت انسان کاملا شناخته شده است. این رژیم‌غذایی به منظور جلوگیری از کند شدن عملکرد مغز طراحی شده است.

‎گروه غذایی MIND شامل چند دسته از مواد غذایی هستند که عبارتند از:
‎ • سبزیجات
‎ • مغزها
‎ • خانواده‌ی توت‌ها
‎ • حبوبات
‎ • غلات
‎ • ماهی
‎ • ماکیان
‎ • روغن زیتون

‎این مواد غذایی نقش بسزایی در عملکرد مغز و حفظ سلامت آن برعهده دارند.
‎:مواد غذایی برای افزایش هوش
‎چه موادی برای جلوگیری از فراموشی مفید هستند؟
‎پروتئین‌ها
‎رژیم غذایی پروتئینی با مقایر کم اسیدهای چرب اشباع شده نه تنها برای سلامت عمومی بدن اجتناب ناپذیر هستند، بلکه سلامت مغز را نیز تضمین می‌کنند.
‎یک روز در میان از حبوبات، عدس و لوبیا مصرف کنید، دوبار در هفته از گوشت مرغ و یا سایر ماکیان و هفته‌ای یکبار هم ماهی در رژیم غذایی خود قرار دهید.

‎همچنین سوپ لوبیا با گوشت بوقلمون یا مرغ یکی دوبار در هفته می‌تواند ایده‌ی خوبی باشد.
‎سبزیجات و غلات
‎بدن هر روز به سالاد، سبزیجات متفرقه و غلات سبوس‌ دار احتیاج دارد. هر سبزی‌ای نیاز بدن را برطرف می‌کند اما در این میان کلم و اسفناج بهتر هستند.
‎شواهدی مبنی بر مفید بودن این رژیم غذایی برای بهبود کارایی مغز مشاهده شده است.
‎اسنک و تنقلات
‎مغزها و توت‌ها جزو ایده‌آل‌ترین تنقلات هستند و هردوی آنها با افزایش سلامت مغز انسان در ارتباط می‌باشند.