چطور فردی خلاق باشیم؟

از اصلی ترین نیاز های جامعه پیشرفت مهارت های نسل جدید میباشد که باعث رشد جامعه میشود . در همین محور خانواده اولین مرکز برای رسیدن به  این هدف میباشد که باید برنامه ایی متناسب با شخصیت فرزندان پیش برده و  هر خانواده باید ارتباطی سازنده جهت پرورش خلاقیت فرزند خود با یک روانشناس خبره […]

آخرین بروز رسانی: 15 آذر 1401

از اصلی ترین نیاز های جامعه پیشرفت مهارت های نسل جدید میباشد که باعث رشد جامعه میشود . در همین محور خانواده اولین مرکز برای رسیدن به  این هدف میباشد که باید برنامه ایی متناسب با شخصیت فرزندان پیش برده و  هر خانواده باید ارتباطی سازنده جهت پرورش خلاقیت فرزند خود با یک روانشناس خبره داشته باشد.

خلاقیت چیست؟

از آنجا که هر مکتب از دیدگاه خود به عنصر خلاقیت نگاه  کرده و بدون شک طیف وسیعی از عقاید در این مورد ایجاد میشود. اما به صورت کلی و خلاصه میتوان بیان نمود خلاقیت ترکیبی از ابتکار و انعطاف پذیری می باشد که در زمانی مشخص صورت گرفته و باعث تولید ایده ایی نو می شود که این متضمن بهره گیری از یک جریان فکری است.

خلاقیت

تمایل به خود شکوفایی و تحقق توانایی های بالقوه مهم ترین انگیزش موجود برای خلاقیت می باشد. از همین روی کودکان با ضریب هوشی بالا در یک خانواده مظطرب خلاقیت خود را از دست داده و بدان نمیرسد اما یک کودک با همین مشخصات در خانواده ایی که در آن آرامش جاریست کودکی خلاق پرورش می یابد. به همین سبب ارتباط مهمی بین آرامش کودک و پرورش مهارت های آن وجود دارد که اگر در خانواده ایی چنین نباشد با کمک کردن گرفتن از یک مشاور میتوان راه هایی پیدا نمود.

آموزش خلاقیت به کودکان باعث توانایی های فراتر از آنچه در زمینه خود دارند شده و این مورد با راهکار های خلاقانه ایی که بر موانع روبه رویشان پیروز می شوند به نمایش گزاشته میشود.اگر کودکی در برخورد با مسائل یکسان به گونه ایی متفاوت با همسالان خود رفتار کرد محیطی مناسب جهت پرورش این کودکان بر اساس نیاز های مراحل رشد این کودکان میباشد و و لزوم دوره های پرورش هوش و خلاقیت در این میباشد که خانواده ها نیاز استقلال طلبی , پرورش تعامل اجتماعی و یافتن راه حل های درست در مواجهه با مشکلات رفع کرده که این به غیر از اینکه بر شاخص های هوش توجه شود باید به تفاوت های فردی و شخصی با همسالان , کارکرد های جسمی نیز در زمینه های مختلف نیز توجه نمود.

خلاقیت ذهنی با تکنیکی از جمله تفکر واگرا که قالب های فکری همسالان خود را نپذیرفته و سعی برآن دارند که تجربیات جدیدی را کشف و آزمایش کنند برای کودکان و نوجوانانی که شخصیت خلاق و مستقلی دارند منجرب به پیشرفت میشود.اما اصولا خلاقیت یک فرایند ذهنی ایست که از کانال بندی های مشخص ذهنی گذر میکندکه همین موضوع سبب استقلال طلبی فرد میشود.با توجه به همین موضوع پرورش ذهن خلاق و آفریینده از قلمرو و مسائل روان شناسی میباشد.

پرورش خلاقیت باعث افزایش موارد زیر می شود:

  • قدرت کلامی
  • کاهش تند خویی و افزایش خوش خلقی
  • گسترش دامنه توجه
  • تمرین پشتکار و پایداری در تکالیف
  • افزایش قدرت تفکر انتزاعی
  • افزایش همدلی
  • دیدگاه متفاوت دارند.
  • اعتماد به نفس بالایی دارند.
  • خودکارآمدی بالایی دارند.

در نظر داشته باشید یکی از کار هایی که خلاقیت کودکان را خدشه دار و به آن آسیب می رساند اسرار و ایجاد جو رقابت طلبی ایست . با در نظر گرفتن تفاوت های فردی باید اراده کودکان و نوجوانان را در حیطه ی مورد علاقه شان تشویق کرد چرا که خلاقیت راهی برای شکافتن بن بست هاست.

اهداف موسسه فرشته شادی:

مطالعات متعددی در مورد بیان اینکه معنی خلاقیت چیست و در زمینه اثربخشی آموزش خلاق بودن انجام شده است.این مطالعات نشان می دهند که برنامه های آموزشی خلاقیت که به خوبی طراحی شده اند، معمولا عملکرد خلاقانه را در دانش آموزان، معلمان و متخصصان کار در تمام زمینه ها بهبود می بخشند.

ما در موسسه استعداد یابی و روان شناسی فرشته ی شادی زمینه ایی که فرد در آن خلاقیت دارد را کشف کرده و سعی بر آن داریم که  تواناییهای فرد دارای دست آوردی باشد.و میخواهیم به گونه ایی در آموزش و پرورش فرد کار کنیم که در یک بعد یا چند بعد بهتر و برتر از همسالان خود بوده و به خود و دیگران سود برساند همچنین در جامعه عملکردی ارزشمند داشته باشد.حتی اگر بزرگ‌ترین مبتکر جهان باشید و خلاقانه‌ترین ایده‌ها را داشته باشید باز هم به افرادی در کنار خود نیاز دارید تا با همراهی آن‌ها بتوانید ایده‌های خود را پر و بال بخشید و برای به ثمر رساندن آن‌هابه اهداف خود دست پیدا کنید.