مشاوره زوج

رزرو نوبت

در حالی که هیچ کس طرد کردن را دوست ندارد ، برخی افراد به ویژه نسبت به آن بی اعتنا هستند. در حالی که هیچ کس از رد کردن لذت نمی برد ، برخی از مردم نسبت به دیگران نسبت به طرد اجتماعی حساس هستند. افرادی که حساسیت زیادی به رد دارند آنقدر از ترس و هراس گرا هستند که زندگی روزمره آنها را تحت تأثیر قرار می دهد.

‎انتظار می رود این افراد همیشه طرد شوند. و از آنجا که آنها با اضطراب به دنبال نشانه هایی می گردند که کسی نمی خواهد با آنها باشد ، اغلب به گونه ای رفتار می کنند که افراد دیگر را به سمت خود سوق دهد. این چرخه دردناک را ایجاد می کند که شکستن آن دشوار است.
‎علایم
‎افراد دارای حساسیت بالای طرد به طور مداوم به دنبال علائمی هستند که قصد طرد آنها را دارند. آنها تمایل دارند به هر گونه اشاره ای که کسی نمی خواهد با آنها باشد پاسخ چشمگیری نشان دهند.

ابرازات چهره ای
‎چگونگی واکنش افراد به حساسیت بالای به طردبا ابرازات چهره ای را نشان می دهد ، افراد با حساسیت بالای طرد نسبت به فعالیت مغز ، وقتی چهره ای را دیدند که ظاهراً ممکن است آنها را طرد کند ، تغییراتی در فعالیت مغز نشان دادند.
‎محققان با استفاده از تصویربرداری رزونانس مغناطیسی عملکردی (fMRI) دریافتند که افراد از حساسیت بالا  به طرد نسبت فعالیت مغز متفاوتی را هنگام مشاهده چهره هایی نشان می دهند که عدم رضایت را نشان می دهد. افراد مورد مطالعه هنگام نگاه به افرادی که عصبانیت یا انزجار از خود نشان داده بودند ، همان نتایج را نشان ندادند. این امر مطابق با اشخاصی است که حساسیت رد آنها تجربه نمی کنند.

‎فعالیت جسمی بالا
‎وقتی فردی مشکوک است که ممکن است آنها را رد کنند ، فعالیت فیزیولوژیکی بالاتری را تجربه می کنند (بیشتر از افراد بدون حساسیت به طرد). آنها برای نشانه های بیشتر در مورد طرد شدن در هشدار می مانند و ممکن است رفتار جنگ یا پرواز را نشان دهند.
‎تفسیر نادرست از رفتار
‎ حساسیت به عدم پذیرش ، اغلب باعث تحریف و تفسیرنادرست افراد نسبت به دیگران می شود.

‎سوء گیری های توجه
‎علاوه بر این ، افرادی که دارای حساسیت به رد هستند ، بیشتر به رد یا نشانه های رد آنها توجه بیشتری می کنند. این امر به عنوان سوء گیری توجه شناخته می شود. برعكس ، كسی كه در رده بندی حساسیت طردی كمی دارد ، می تواند همان شرایط موفقیت بزرگ را بداند. آن شخص ممکن است روی نه تعامل مثبت تمرکز کند و به رد یک مورد توجه کمی کند.

‎حساسیت بین فردی
‎افرادی که دارای حساسیت بین فردی بالایی هستند ، درگیر موقعیتهای ادراک شده یا واقعی ازطرد هستند. آنها نسبت به خلق و خوی دیگران هوشیار هستند و نسبت به مشکلات بین فردی بسیار حساس هستند. آنها ممکن است مدام به دنبال اثبات این باشند که افراد دیگر آنها را رد می کنند. بنابراین علی رغم اطمینان یک دوست یا شریک زندگی که از آنها استقبال می شود ، دوست دارند و به اندازه کافی خوب هستند ، ممکن است باز هم احساس طردشدگی  کنند. آنها اغلب تمایل به روابط نزدیک دارند. با این حال ، ترس از رد آنها می تواند احساس تنهایی و انزوا کند.
‎در حالی که ممکن است شخصی در سناریوهای اجتماعی ترس از رد کردن را تجربه کند ، ممکن است در شرایط مختلف آن را تجربه نکند. به عنوان مثال ، فردی که از طرد اجتماعی وحشت دارد ، ممکن است به خاطر مشاغل آنلاین مورد درخواست خود را نپذیرد. اگر فاقد پیامدهای اجتماعی باشد ، ممکن است وی بتواند به طرز دیگری از کار خود صرف نظر کند.

علل
‎به دلیل مشخص نبودن حساسیت به طرد یک عامل واحد شناخته نشده است. درعوض ، ممکن است عوامل زیادی در بازی وجود داشته باشد.
‎تجربیات کودکی
‎تجربیات اولیه طرد ، بی توجهی و سوءاستفاده ممکن است به حساسیت به طرد کمک کند. به عنوان مثال در معرض طرد شدن جسمی یا عاطفی توسط والدین ، این احتمال را افزایش می دهد که شخصی حساسیت به طرد را ایجاد کند.
‎طرد برای تأثیرگذاری ، همیشه لازم نیست که هدایت شود. برای مثال بزرگ شدن با والدینی که از لحاظ عاطفی در دسترس نباشد یا بسیار مهم است ، ممکن است باعث شود کسی در روابط دیگر ترس شدیدی از طرد ایجاد کند. کودکان حساس به طرد نیز احتمالاً رفتار پرخاشگرانه دارند. کودکانی که نسبت به طرد بسیار حساس بودند ، بیشتر عصبانی بودند که انتظار عصبانی کردن را داشتند. آنها به دنبال تعامل مبهم اجتماعی با همسالان ، پریشانی شدید را نشان دادند.
‎کودکانی که احساس زورگویی یا خجالت می کنند ممکن است بیشتر از سایرین ترس از طرد را پرورش دهند. هر نوع قرار گرفتن در معرض قبلی در برابر طرد دردناک ، می تواند باعث شود شخصی به اندازه کافی پیش برود تا از تجربه دوباره آن درد خودداری کند.
‎آسیب پذیری بیولوژیکی
‎همچنین تصور می شود که برخی افراد ممکن است آسیب پذیری بیولوژیکی داشته باشند. ممکن است یک استعداد ژنتیکی یا خصوصیات شخصیتی خاصی وجود داشته باشد که احتمال اینکه فرد نسبت به طرد حساس باشد را افزایش می دهد.
‎برخی محققان حساسیت طرد را با عزت نفس پایین ، روان رنجوری ، اضطراب اجتماعی و سبک دلبستگی ناامن مرتبط دانسته اند.
‎آیا صفات شخصیتی توسط ژن ها یا محیط باعث می شود؟
‎تاثیر
‎افرادی که سطح بالایی از حساسیت به طرد را تجربه می کنند ، در صورت رد کردن ، میزان اضطراب روانی بیشتری را تجربه می کنند – درد عاطفی ، عصبانیت و غم. برای جلوگیری از این ناراحتی ، آنها در معرض خطر بیشتری از رفتارهای پرخاشگری ، انزوا اجتماعی و آسیب دیدگی خود قرار دارند.
‎نیاز همیشگی به دوست داشته شدن
‎افرادی که حساسیت به رد دارند ممکن است احساس نیاز همیشگی به دوست داشتن داشته باشند. در صورت عدم پذیرش ، ممکن است تلاش زیادی برای تلاش برای جلب رضایت دوباره شخصی انجام دهند. مردانی که حساسیت زیادی به طرد دارند ، احتمالاً با تلاش برای دوست داشتن بیشتر پاسخ می دهند.
‎این مطالعه نشان داد که مردانی که نسبت به طرد حساس بودند ، حاضر به پرداخت پول بیشتری برای عضویت در گروهی بودند که آنها را رد کردند. اگر زنی آنها را در سایت دوستیابی مسخره ارزیابی کند ، آنها در طول تاریخ مبلغ بیشتری را برای او صرف می کردند تا او را دوست داشته باشند. شرکت کنندگان زن فقط درصورتیکه آنها را با یک مسابقه عاشقانه بالقوه که با آنها قبلاً اطلاعات شخصی را به اشتراک گذاشته بودند ، رد کردند. افراد حساس به رد به زندگی پاسخ می دهند به گونه ای که منظور از محافظت آنها در برابر درد است. متأسفانه ، رفتارهای آنها اغلب متوقف می شود.

‎مشکل ایجاد ارتباطات
‎ ترس از رد آنها باعث می شود که آنها ناخواسته احتمال ایجاد روابط جدید را کاهش دهند و اغلب روابط موجود آنها را تضعیف کنند. به عنوان مثال ، کسی که حساسیت زیادی به رد دارد ممکن است دائماً شریک زندگی خود را به تقلب متهم کند – این ممکن است به شخص دیگری که رابطه را خاتمه می دهد کمک کند.
‎علاوه بر این ، هر وقت یک دوست نتواند به موقع به دعوت های آنها پاسخ دهد ، عصبانی و خصمانه خواهد شد. درنهایت ، این ممکن است باعث شود که دوست حتی بیشتر عقب نشینی کند ، و این باعث می شود احساس طرد فرد بیشتر شود. سایر افراد با حساسیت به رد ممکن است از همه شرایط و روابط در جایی که ممکن است رد شوند جلوگیری کنند. در نتیجه ، آنها ممکن است احساس انزوا و تنهایی کنند – که اساساً منجر به تحقق بزرگترین ترس های آنها می شود.
‎مشکلات رابطه رمانتیک
‎همانطور که قبلاً نیز گفته شد ، حساسیت به رد ممکن است منجر به الگوهای روابط ناکارآمد شود. فرد ممکن است به محض درک طرد احتمالی ، پریشان و عصبانی شود.

‎تاثیر برنوجوانان
‎این ممکن است از اوایل سالهای نوجوانی شروع شود. در کودکان در مورد کودکان آزمایشی ، دختران نوجوان که دارای حساسیت بالای رد هستند ، ممکن است به گونه ای رفتار کنند که آنها را در معرض خطر بیشتری برای قربانی قرار دهد. محققان دریافتند دخترانی که در حساسیت به رد زیاد بودند ، بیشتر احساس می کنند در صورت عدم اطمینان نسبت به تعهد یک دوست پسر ، رابطه خود را حفظ کنند. حتی وقتی می دانستند که ممکن است عواقب منفی برای عملکرد آنها داشته باشد ، آنها در تلاش برای حفظ رابطه رفتار خود را اصلاح کردند. آنها به احتمال زیاد درگیر روابطی می شوند که شامل پرخاشگری جسمی و خصومت غیر فیزیکی در هنگام درگیری ها می شود – و در تلاش برای کنار هم ماندن ، رفتار ناسالم را تحمل می کردند.

‎تاثیر بربزرگسالان
‎بزرگسالانی که دارای حساسیت رد در روابط عاشقانه هستند ، احتمالاً مشکلات روابط مداوم را تجربه می کنند. آنها ممکن است حوادث و عکس العمل ها را نادرست تفسیر کنند ، زیرا در رد کردن آنها بیش از حد هوشیار هستند. این ممکن است منجر به حسادت غیر منطقی در روابطی شود که فرد از ترک یا رد شدن از آن وحشت دارد. آنها همچنین ممکن است رفتارهای دیگری مانند شریک زندگی که در معرض کار قرار دارد تفسیر کنند ، به عنوان اثبات این که شخص دیگر دیگر عاشق آنها نیست.
‎در یک رابطه متعهد ممکن است برای مردان با حساسیت به رد نسبت به زنان مفیدتر باشد. یک مطالعه در سال 2018 نشان داد که مردان وقتی در یک رابطه عاشقانه نباشند ، تنهایی تر و حساس تر هستند. زنانی که دارای حساسیت بالای رد هستند ، به احتمال زیاد از ارتباط در رابطه احساس راحتی نمی کنند. آنها ممکن است احساس تنهایی و ترس از عدم پذیرش را در رابطه داشته باشند ، در حالی که در یک رابطه نیستند.
‎هنوز هم زن و مرد که از ترس طرد می توانند برای برقراری روابط عاشقانه نزدیک تلاش کنند. تلاش های آنها اغلب به سمت ایجاد صمیمیت و رشد به سمت جلوگیری از درگیری و طرد است.
‎دراتباط با مشکلات سلامت روانی
‎رد یک تهدید مستقیم برای احساس تعلق فرد است. این می تواند عواقب جدی برای سلامت روان داشته باشد. حتی اگر کسی در واقع همیشه در حال رد شدن نباشد ، اگر تصور کند که آنها متروک هستند یا معتقدند که رد می شوند ، احتمالاً سلامت روانی آنها کاهش می یابد. حساسیت به رد به خودی خود یک تشخیص سلامت روان نیست ، بلکه با چندین بیماری روانی متفاوت همراه است.
‎مطالعه ای که در سال 2010 در نشریه  درمان وتحقیق رفتار منتشر شد ، نشان داد که حساسیت به رد یک عامل خطر برای ایجاد افسردگی است و می تواند علائم موجود را بدتر کند. این مطالعه نشان داد حداقل احتمالاً در خانمها نیز احتمالاً شکستگی باعث ایجاد افسردگی می شود. زنان در سن بالای کالج با حساسیت به رد ، علائم افسردگی را پس از شکسته شدن عاشقانه با شریک زندگی در مقایسه با افرادی که در حساسیت رد وجود داشتند ، افزایش دادند.
‎مطالعات دیگر نشان داده اند افرادی که حساسیت به رد دارند نیز بیشتر در معرض خطر هستند:اختلال شخصیت مرزی،اختلال دیسمور فیک بدن ،تنهایی (که اغلب به مسایل سلامت روانی مانند افسردگی کمک می کند )،اضطراب (این تداعی برای مردان قوی تر بود)،حساسیت شدید به طرد نیز بخشی از تعریف معیارهای برای اختلال شخصیت اجتنابی و فویبا اجتماعی است .
‎علاوه براین ،مطالعه 2019 ارتباطی بین حساسیت طرد و افکار خودکشی دربیماران روانی یافتند.نویسندگان این مطالعه یافتند که افراد با ایده خودکشی به احتمال زیاد احساس می کنند متعلق به آنها نیستند وغالبا احساس می کردند که بار اضافی برای انها است.
‎راهبردهای مقابله ای
‎اگر گمان می کنید حساسیت به رد دارید ، شناخت علائم و مشکلاتی که باعث شما می شود می تواند اولین گام برای ایجاد تغییر باشد. یادگیری چگونگی ایجاد ارتباطات عمیق تر و سالم تر برای کاهش تنهایی و انزوا مهم است. اما این می تواند ترسناک باشد که قدم هایی برای نزدیک شدن به شخصی برداشته شود زیرا هرچه روابط عمیق تر شود ، رد شدن بیشتر صدمه می زند.
‎درمان شناختی رفتاری ممکن است بتواند به شما در مقابله با افکار ، احساسات و رفتارهایی که باعث ترس از رد می شوند ، کمک کند. زوج درمانی نیز ممکن است در برخی شرایط مفید باشد. زوج درمانی می تواند هر شریک را در پشتیبانی از تلاش های یکدیگر برای برقراری رابطه سالم تر و امن تر یاری کند.

ازدواج یکی از مهمترین مراحل زندگی ماست. یک راه عالی برای عمیق تر شدن در رابطه خود، مشاوره قبل از ازدواج است. مشاوره قبل از ازدواج شکلی از زوج درمانی است که می تواند به شما و همسرتان کمک کند تا برای ازدواج آماده شوید. این زوج درمانی به شما و شریک زندگیتان کمک کند تا در مورد موضوع های مهم، از مسائل مالی گرفته تا کودکان صحبت کنید تا هر دو به توافق برسید. هدف مشاوره قبل از ازدواج کمک به شما برای ایجاد یک پایه قوی برای ازدواج است.

اهداف مشاوره پیش از ازدواج

مشاوره پیش از ازدواج می تواند به شما و همسرتان کمک کند تا برای زندگی مشترک متاهل آماده شوید. مشاوره قبل از ازدواج به شناسایی باورهای اصلی، تعیین انتظارات واقع بینانه برای ازدواج، برنامه ریزی برای آینده و تصمیم گیری در مورد راه هایی که زندگی شما در آن ادغام می شود کمک می کند. در زیر برخی از جنبه هایی که مشاوره قبل از ازدواج می تواند به آنها کمک کند آورده شده است.

  • درک شریک زندگی خود: مشاوره قبل از ازدواج می تواند به شما کمک کند تا درک بهتری از شریک زندگی خود داشته باشید. به طور خاص، می تواند به شما در درک باورها، ارزش ها، انتظارات، انگیزه ها، اولویت ها و روال شریک زندگی خود کمک کند.
  • تعیین انتظارات واقع بینانه: این شکل از مشاوره به شما این امکان را می دهد که تمام جنبه های مهم زندگی زناشویی را با شریک زندگی خود در میان بگذارید تا هر دو بدانید چه انتظاری دارید. همچنین به شناسایی نقاط قوت و ضعف شما به عنوان فردی و زوج کمک می کند.
  • برنامه ریزی برای آینده: دقیقاً مانند شما و شریک زندگیتان که برای برنامه ریزی روز بزرگ خود با یک برنامه ریز عروسی ملاقات می کنید، دیدن یک مشاور قبل از ازدواج می تواند به شما در برنامه ریزی ازدواج و زندگی مشترکتان کمک کند.

مزایای مشاوره قبل از ازدواج

مشاوره قبل از ازدواج به گونه ای طراحی شده است که شما و شریک زندگی تان را با ابزارهایی برای پیشبرد زندگی مشترک زندگی زناشویی مجهز کند. اینها برخی از مزایای مشاوره پیش از ازدواج هستند:

  • ارتباط سازنده را بیاموزید: یکی از جنبه‌های اصلی مشاوره قبل از ازدواج، ارتباط است، زیرا شریک‌ها یاد می‌گیرند که مواضع خود را به وضوح بدون حمله یا مسلح کردن طرف مقابل بیان کنند.
  • مهارت های حل تعارض را توسعه دهید: مشاوره قبل از ازدواج همچنین به شما و شریک زندگی تان مهارت های حل مشکل و حل تعارض را آموزش می دهد. در ابتدا، ارتباط اغلب به درگیری منجر می‌شود، اما با گذشت زمان، زوج‌ها می‌توانند بحث‌های سازنده‌تری داشته باشند.
  • روی جنبه های مثبت تمرکز کنید: مشاوره قبل از ازدواج می تواند به شما و همسرتان کمک کند تا بر جنبه های مثبت رابطه خود تمرکز کنید تا جنبه های منفی.
  • رفتارهای ناکارآمد را از بین ببرید: مشاوره قبل از ازدواج می تواند رفتارها و الگوهای ناسالم را در یک رابطه شناسایی کرده و به اصلاح آنها کمک کند.
  • ایجاد فرآیندهای تصمیم گیری: مشاوره قبل از ازدواج می تواند به شما و شریک زندگی شما کمک کند تا فرآیندهای تصمیم گیری سالم و عادلانه ای را توسعه دهید.
  • ترس های مربوط به ازدواج را کاهش دهید: اگر شما یا شریک زندگی تان در مورد زندگی زناشویی مضطرب هستید، مشاوره قبل از ازدواج می تواند به شما کمک کند تا در مورد مسائل مهم بحث کنید و به شما شفافیت بدهد.

0
تعداد کارشناسان

با ما در ارتباط باشید

منتظر شنیدن نظرات پیشنهادات و انتقادات ارزشمندتان هستیم.

ارتباط با ما!