روان سنجی

رزرو نوبت

روان سنجی شاخه ای از روان شناسی است که با سنجش ذهنی سروکار دارد. روان سنجی یک اندازه گیری روان شناختی است. با انجام طیف وسیعی از تست های روان سنجی به دست می آید. این آزمون ها به دنبال سنجش دانش، توانایی ها، مهارت ها، پیشرفت تحصیلی و ویژگی های شخصیتی فرد هستند. تست‌های روان‌سنجی عموماً توسط روان‌سنج‌ها و رواشناس ها انجام می‌شود. این رشته ترکیبی از روان شناسی، تحلیل، آمار و علوم رفتاری است.

در این حیطه، متخصصین با استفاده از تست های روان شناسی مختلف، دست به اندازه گیری و سنجش فاکتورهای روان شناختی مانند هوش، شخصیت، استرس، افسردگی و.. می زنند. تست های روان‌سنجی در فرآیند استخدام، درک دستاوردهای تحصیلی و شغلی، پیش از ازدواج، اندازه گیری پیشرفت روند درمانی، سنجش مهارت های فردی، شخصیت شناسی و … استفاده می‌شوند.

تست روانش شناسی مثل شرکت در یک امتحان چند گزینه ای نیست که یا قبول می شوید یا مردود می شوید بلکه هر کدام از نمرات بالا و پائین معرف خصوصیات رفتاری آن فرد است.در عوض، روان شناسان از اطلاعات حاصل از تست ها و ارزیابی های مختلف برای رسیدن به یک تشخیص خاص و توسعه، یک برنامه درمانی استفاده می کنند.

با توجه به گروه سنی خود یکی از مجموعه های تست ما را انتخاب کنید.

چک لیست رفتاری کودکان
پرسشنامه اختلال های مرتبط با اضطراب کودکان
پرسشنامه بررسی مشکلات هیجانی، کمبود توجه،بیش فعالی، سلوکSDQ
پرسشنامه خلاقیت کودکان
مقیاس سبک فرزند پروری والدین

مقیاس افسردگی و اضطراب ۱۲ سال به بالا
مقیاس پرخاشگری و قلدری نوجوانان
پرسشنامه مکانیسم های دفاعی، ۱۶ سال به بالا
آزمون خلاقیت عابدی
پرسشنامه عزت نفس کوپر نوجوان

آزمون تیپ شخصیتی
پرسشنامه هویت
پرسشنامه استرس شغلی
پرسشنامه شناسایی افراد در معرض خطر اعتیاد
مقیاس بلوغ عاطفی

پرسشنامه سلامت عمومیGHQ
مقیاس بهزیستی روانشناختی
مقیاس افسردگی زونگ
پرسشنامه سبکهای دفاعیDSQ-40
آزمون شخصیتی نئو

مقیاس انگیزشی تحصیلی
مقیاس اصلاح شده سبک های یادگیری کلب
پرسشنامه فرسودگی تحصیلی
پرسشنامه اهمال کاری
پرسشنامه باورهای وسواسی

تست تعهد سازمانی (OCQ)آلن و مایر
تست رضایت شغلی مینه سوتا(MSQ)
تست مقابله با استرس (CSI)
تست فرسودگی شغلی گلدارد( GBI)

تست شخصیت شناسی مایرزبررینگز
MBTI
تست بررسی ویژگیهای شخصیتی نئو
تست قصه ی عشق

انواع تست روان شناسی

آزمون ها می توانند عینی یا ذهنی(فرافکن) باشند که هر دو بینش ارزشمندی در مورد علائم شما ارائه می دهند و به روان شناسان کمک می کنند تا سطح کلی عملکرد و مشکلات شما را بفهمند:

 • تست روان شناسی عینی: مثل تست افسردگی بک شامل پاسخ دادن و خودگزارشی به سوالات با پاسخ های مجموعه ای مانند بله / خیر یا درست / غلط است.
 • تست روان شناسی فرافکن:مانند تست رورشاخ یا CAT و TAT، پاسخ به محرک های مبهم را به امید کشف احساسات پنهان و درگیری های ناخودآگاه ارزیابی می کند.

چرا تست و آزمون های روان شناختی مورد نیاز است؟

تست روان شناختی را می توان به دلایل متعددی از جمله تشخیص های اختلالات روان و شناسایی رفتارهای نگران کننده توصیه کرد. با توجه به انجمن روانپزشکی آمریکا، علائم زیر ممکن است نشان دهنده نیاز به تست روانشناسی باشد:

 • افزایش کناره گیری اجتماعی
 • عصبی بودن
 • تغییرات در خلق و خو
 • مشکل در انجام وظایف عادی
 • تغییر چشمگیر در عادات خواب و خوردن
 • مشکلات تمرکز

تست های روان‌شناختی ممکن است توسط محققان یا دانشمندان برای آزمایش فرضیه‌هایی در مورد موضوعات مختلفی که همیشه به روان شناسی مرتبط نیستند، استفاده شود. کاربردهای دیگر تست روان شناسی عبارتند از:

 • غربالگری متقاضیان کار برای استخدام
 • توسعه سازمانی
 • پیشرفت تحصیلی
 • مشاوره پیش از ازدواج
 • بررسی توانایی ها یا مهارت های شناختی مثل هوش
نکات مهم برای انجام تست های روان شناسی
 • سعی کنید با شرایط مناسب جسمی (عدم گرسنگی، تشنگی، خواب آلودگی) و ذهنی آزمون را انجام دهید.
 • در این تست ها بهتر یا بدتری وجود ندارد و هدف شناخت بیشتر و بررسی تخصصی است، پس تلاش نکنید تا خود را بهتر یا بدتر از آنچه هستید نشان دهید.
 • قبل ار انجام تست های رواشناسی، سوالات آن را جستجو نکنید و تست را انجام ندهید. چرا که اثر یادگیری باعث می شود نتایج آزمون تغییر کند.

تست های روان شناسی علمی همه دارای پایایی و روایی معتبر هستند و قابل اطمینان هستند، اما به خاطر داشته باشید که اطلاعات جمع آوری شده از طریق تست های روان شناسی اغلب تنها مبنای تشخیص نیست. تاریخچه شخصی، بررسی عمیق سوابق پزشکی، آموزشی و روان شناختی و همچنین در نظر گرفتن عوامل خارجی مانند تفاوت‌های فرهنگی و زبانی و محدودیت‌های آزمون نیز باید مورد توجه قرار گیرد و برای تفسیر بیشتر یا هرگونه تشخیص، به متخصص روان شناس مراجعه کنید. علاوه بر این، نتایج تست ها ممکن است فقط برای یک دوره معین مرتبط باشند.

0
تعداد کارشناسان

با ما در ارتباط باشید

منتظر شنیدن نظرات پیشنهادات و انتقادات ارزشمندتان هستیم.

ارتباط با ما!