PTSD

اختلال استرس پس از سانحه PTSD  یک وضعیت سلامت و روان است که در آن افراد پس از قرار گرفتن در معرض یک خطر آسیب زا ، علائم مختلفی را تجربه می کنند ؛ که ممکن است شامل کابوس ، اضطراب ، افکار مزاحم ، فلاش بک به گذشته ، تغییر در خلق و خو […]

آخرین بروز رسانی: 27ام شهریور, 1401

اختلال استرس پس از سانحه PTSD  یک وضعیت سلامت و روان است که در آن افراد پس از قرار گرفتن در معرض یک خطر آسیب زا ، علائم مختلفی را تجربه می کنند ؛ که ممکن است شامل کابوس ، اضطراب ، افکار مزاحم ، فلاش بک به گذشته ، تغییر در خلق و خو و تفکر باشد .

(PTSD)

تخمین زده شده که 6.8 از بزرگسالان ایالت متحده PTSD را تجربه کردند و علائم ممکن است رفتارهایی مانند به راحتی مبهوت شدن و داشتن افکار و باور های منفی باشد .

علل PTSD  شامل سواستفاده ، خشونت ، بلاهای طبیعی ، تصادفات ، بیماری یا مرگ ناگهانی یکی از عزیزان است و درمان های موثری وجود دارد که می تواند کمک کننده باشد مانند درمان شناختی رفتاری CBT ، درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد و حساسیت زدایی .

تفاوت بین PTSD و استرس:                                                                                                                            

همه کسانی که یک رویدادهای آسیب زا را تجربه می کنند به PTSD  مبتلا نمی شوند و داشتن  حس شدید اضطراب و غم و اندوه و استرس پس از یک بحران طبیعی است ؛ اما برخی افراد ممکن است که کابوس های شبانه و خاطرات مربوط به رویدادهای بد و مشکلات خواب شبانه را تجربه کنند که ویژگی های رایج PTSD  است .

 

الزامات خاصی وجود دارد که برای تشخیص PTSD  باید رعایت شود و این الزامات در ویرایش پنجم راهنمای تشخیص و آماری اختلالات روانی DSM_5  بیان شده است .

معیارهای DSM_5  برای PTSD

1_ عامل استرس زا : قرار گرفتن در معرض تهدید به مرگ ، آسیب جدی ، یا خشونت جنسی که می تواند به روش های زیر باشد :

شما مستقیما رویداد را تجربه کردید

شاهد این بودید که این اتفاق و رویداد برای شخص دیگری نیز اتفاق افتاده است

از اقوام و دوستان نزدیک مطلع شدید که تجربه مرگ تصادفی و یا به صورت واقعی تهدید شده اند .

به طور غیر مستقیم در معرض جزئیات ناراحت کننده رویداد ها قرار گرفته بودید

2_علائم نفوذ : رویداد های آسیب زا به طور مداوم به یک یا چند روش زیر دوباره تجربه می شود:

خاطرات مکرر ، کابوس های آسیب زا و رویاهای ناراحت کننده با محتوای مرتبط با رویداد و پریشانی شدید و طولانی مدت پس از قرار گرفتن در معرض یادآوری های آسیب زا و واکنش های فیژیولوژیکی مانند افزایش ضربان قلب

3_ اجتناب : اجتناب و دوری از یادآوری های مربوط به تروما پس از رویداد که شامل اجتناب از افکار و احساسات مربوط به تروما و همین طور پرهیز از یاد آوری های بیرونی مانند افراد ، مکان ها و فعالیت ها و اشیاها و یا حتی موقعیت ها

4_ تغییرات منفی در خلق و خو : باور ها و انتظارات منفی در مورد خود یا دنیا، کاهش چشمگیر علاقه به فعالیت هایی که قبلا برای آنها دلپذیر بوده است و این که به تدریج با نزدیکان خود احساس بیگانگی می کنند

5_ اهمیت عملکرد : آسیب قابل توجهی که در زمینه های مختلف زندگی رخ می دهد مانند زمینه های اجتماعی و شغلی

سایر ابزارهای تشخیص :

علاوه بر استفاده از کتابچه راهنما DSM_5  برای ارزیابی معیارهای PTSD متخصصان پزشکی نیز می توانند با انجام معاینه های فیزیکی ، مشکلات پزشکی را که منجر به بروز این علائم شده است را بررسی کنند

چه زمانی باید به یک متخصص مراجعه کنیم؟

علائم ناتوان کننده PTSD  می تواند که زندگی ، کار ، و تعاملات و ارتباطات را برای ما مشکل کند .بسیاری از افرادی که با اختلال استرس پس از سانحه مقابله می کنند در گذر زمان می توانند که به مهارت های مقابله ای ناسالم مانند سوء مصرف مواد و یا آسیب رساندن به خود روی می آورند که بتوانند ناراحتی عاطفی خود را به حداقل برسانند .

علل و عوامل خطرPTSD

متخصصان سلامت روان رویداد های آسیب زا را به روش های خاصی تعریف می کنند ، اما باز دستورالعمل هایی که آنها استفاده می کنند تغییر کرده و در حال تکامل است به دلیل اینکه درک متخصصان از آنچه که یک رویداد آسیب زا تلقی می شود افزایش پیدا کرده است و این درک زمانی مهم است که آنها تلاش می کنند بیاموزند که آیا یک فرد ممکن است که اختلال پس از سانحه (PTSD)  داشته باشد یا خیر .

محرک هایی که به PTSD  منجر می شود :

مرگ

مصدومیت شدید

به طور مستقیم رویداد آسیب زا را تجربه کند

شخصا شاهد یک ماجرا و حادثه آسیب زا هست

تشخیص نشانه هایی که نشان می دهد فردی در ماجرا آسیب دیده است :

اضطراب که ممکن است به شکل عصبانیت ، تحریک پذیری ، ضعف در تمرکز ، نوسانات خلقی یا حملات پنیک باشد .

طغیان های عاطفی مانند خشم با غم

علائم فیزیکی که به صورت ضربان قلب ، خستگی ، رنگ پریدگی ظاهر شود

عوامل ژنتیکی :

تحقیقات برای بررسی ژنتیک در ایجاد PTSD  ادامه دارد ؛ مطالعاتی وجود دارد که تاثیر ژنتیکی را بر ایجاد شرایط سلامت روان ما مانند اسکیزوفرنی ، اختلال افسردگی و یا دو قطبی نشان می دهد و در حال یافتن تاثیر ژنتیکی در ایجاد PTSD  نیز هستند . و متوجه شدند که زنان بیشتر از مردان در معرض ابتلا به PTSD  هستند .

دسته‌بندی: روان سنجی